Rusça Klavye

İndirme Sayısı : 26393
Sürüm : 1.0
Boyut : 113 KB
Platform : Windows (Tüm Versiyonlar)
Lisans : Açık kaynak kodlu
Kısıtlama : YOK
Üretici Firma : Javamar.com
Dil : Türkçe
Eklenme Tarihi : 16 Ekim 2008 ( admin )
Editör Puanı : editör program puanı iyi editör program puanı iyi editör program puanı iyi editör program puanı düşük editör program puanı düşük Puan: 5 / 5 Oy: 26393
Etiketler etiket rusça klavye rusça klavye rusca kiril alfabesi kiril alfabesi

Program Tanıtımı

Rus alfabesi (Kiril alfabesi) ile yazı yazmak isteyenler için tasarlanmış Rusça Klavye ücretsiz bir programdır.

Rusça Klavye, Rus Alfabesi (Kiril Alfabesi) ile yazı yazmak isteyenler için tasarlanmış ücretsiz bir yazılımdır.

Rusça öğrenen yada sık sık bilgisayarında Rusça metinler yazan ziyaretçilerimiz bu programı rahatlıkla kullanabilirler.Yazdığınız Rusça metinleri, Word gibi metin programlarına kopyalayabilir yada doğrudan metinleri bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

Üretici Açıklaması

GPL Rusça Klavye adlı ücretsiz, açık kaynak programımızla hizmetinizdeyiz. Bu program ile programcılara özellikle de java programcılarına ücretsiz kaynak kod katkısında bulunduğumuza inanıyoruz.

Program GPL Lisansı altında açık kaynak felsefesi ile üretildiği için, eserin üzerinde dilediğiniz değişiklikleri yapabilir ve eseri dilediğiniz gibi dağıtabilirsiniz.

Program Java Dili ile yazıldı. Bu nedenle programı açılabilmesi için bilgisayarınızda JRE (Java Runtime Environment=Java Çalışma Ortamı) kurulu olmalıdır. Şu anda dünyada 700 milyon bilgisasayar üzerinde bu eklenti kurulu durumdadır. Eminim ki sizin bilgisayarınızda da java kuruludur. Java, appletlerin ve oyunların çalışabilmesi için aranan ve popüler bir kaynaktır. Eğer hala javanız yoksa http://www.java.sun.com adresinden ilgili eklentileri ücretsiz indirebilirsiniz.

Rusça Klavye

PROGRAMIN AÇILMASI

 

  • gplrusklavye.zip adlı dosyayı açın/çıkarın.
  • dist dizinine gelin.
  • rusklavye.jar adlı dosyaya çift tıklayın.

Eğer javanız düzgün yüklenmişse ve jar dosyaları java ile ilişkilendirilmişse program kolayca açılacaktır. Yok eğer jar dosyası winrar tipi bir programda açılıyorsa endişe etmeyin. Bunun nedeni bazı bilgisayarların jar türünü salt-arşiv kabul etmeleridir. Bu durumda örneğin winrar programını açın. Settings sekmesinden integration kısmını bulun. Orada zip, rar, tar, jar gibi eklentilerin seçili olduğunu göreceksiniz. Siz jar maddesini iptal edin. Yani jar türü seçili olmasın. Tamam deyip winrar programını kapatın. Artık jar dosyaları winrar ile değil java ile açılacaktır.

Programcılar yazılımı komut satırından da çalıştırabilirler. Bunun için MSDOS komut satırı (Linux'ta Shell) açılır. cd komutu ile dist dizinine gelinir ve aşağıdaki komut verilir.

java -jar rusklavye.jar

Dilerseniz dist dizininde run.bat adlı bir dosya oluşturun ve bu dosyaya çift tıklayarak programı açın. Bunun için Notepad programında yeni bir doküman açın. İçine java -jar rusklavye.jar şeklinde bir satır yazın ve alt satıra geçin. Alt satırı boş bırakın. Sonra da dosyayı Farklı Kaydet seçeneği ile "run.bat" şeklinde kaydedin. Kayıt yaparken de run.bat ismini tırnak içinde yazın. Tırnak kullanmazsanız Notepad programı dosyayı run.bat.html şeklinde kaydeder ve buda bizim işimizi görmez.

 

PROGRAMIN KULLANIMI

Programı kullanarak fare yardımıyla Rusça metinlerinizi yazabilirsiniz.

Metinlerinizi orijinal UTF formatında kaydedebilirsiniz.

Yine programı kullanarak UTF metinleri açabilirsiniz.

Metinleri wordpad gibi bir araca kopyalayarak word'a aktarıp işleyebilirsiniz.

NOT

Programı kullanabilmek için, bilgisayarınızda JRE (Java Runtime Environment=Java Çalışma Ortamı) kurulu olmalıdır.

34994 kez görüntülendi

  • Yorumlar
  • Toplam 3 tane yorum yapılmış.
  1. Yapana Teşekkürler

  1. güzel bi program

  1. teşekürler güzel pırogram

Adınız (*)
Yorumunuz (*)
13+8 =? (*)

(*) Gerekli Alanlar
indir - office 2007 indir - google chrome indir - video indirme - tavla indir - pis yedili oyna - binkw32.dll indir - point blank indir - youtube jacker - youtube video indir -